رسم و رسوم

مراسم عقد کنان

مراسم عقد بعد از مراسم بله برون انجام می‌شود. مراسم عقد یکی از سنت‌های مهم ایران برای زوج شدن و رسمی شدن ازدواج است که از سال‌ها قبل مرسوم بوده است. اما مراسم عقد مراحلی دارد که خانواده عروس و داماد در روز عقدکنان آن را اجرا می‌کنند. در ادامه با آسمونی باشید و مراحل جشن عقد را در این مقاله ببینید.

 برگزاری مراسم عقد و ازدواج , برگزاری اجلاس ,منوی غذایی متنوع , سیستم تهویه بسیار قوی , روف گاردن , اتاق عقد, دارای 2 لابی , دکور در سطح حرفه ای , میز و صندلی , تمامی ظروف مورد نیاز , اکسسوری , بیش از 4000 متر فضا , بهترین تالار در کرج , یکی از بزرگترین تالارهای کرج , تنوع در پذیرایی , گل آرایی , موقعیت مکانی مناسب ,دو پارکینگ اختصاصی ,آتش بازی ویژه , نورپردازی حرفه ای , دیجی خانم و آقا ,برگزاری سمینار , بگزاری مراسم ختم , تالار عمارت کبیر کرج , تالار عمارت کبیر کمالشهر,
مراسم عقد

آزمایش دادن عروس و داماد

قبل از عقد عروس و داماد، باید آزمایشاتی انجام شود تا از سلامت بین زوج مطمئن شد. آزمایش‌ها برای بیماری‌هایی چون تالاسمی، کم خونی و عدم اعتیاد نیاز است. آزمایش ژنتیک هم برای ازدواج‌های فامیلی انجام می‌شود. واکسن‌هایی هم قبل از عقد تزریق می‌شود. (معمولا باید ابتدا در یک محضر نوبت گرفت و مجوزی برای انجام آزمایشات به زوجین داده شود).

 • چه نوع واکسیناسیونی برای عروس و داماد انجام می‌شود؟

واکسن هپاتیت و واکسن کزاز قبل از عقد باید توسط عروس و داماد تزریق شود.

مدارک مورد نیاز انجام عقد

برای انجام عقد دختر و پسر (عروس و داماد) نیاز به شناسنامه عکس‌دار، کارت ملی زوجین و یک عدد عکس سه در چهار می‌باشد. شناسنامه و کارت ملی پدر هم نیاز است و در صورت فوت پدر، جد پدری و قیم باید حضور داشته باشد.

کلاس مشاوره پیش از عقد

پیش از عقد هم کلاس‌های مشاوره ازدواج برگزار می‌شود که توسط وزارت بهداشت انجام می‌شود تا اطلاعات لازم را در مورد مسائل و مشکلات ازدواج و حل آن را آموزش ببینند.

لباس عروس و داماد در جشن عقد

لباس عروس معمولا هنگام جشن عقد بلوز و دامن مجلسی یا پیراهن مجلسی است. لباس داماد هم هنگام عقد تیپ اسپورت است و یا کت و شلوار انتخاب می‌شود.

سفارش کارت عقد

معمولا دو هفته قبل از مراسم عقد، لیستی از مهمانان را گردآوری کرده و به تعداد آنها کارت عقد سفارش می‌دهند و پنج روز قبل از مراسم عقد کارت‌ها را به دست مهمانان می‌رسانند.

سفارش کیک عقد

برای سفارش کیک عقد هم باید از دو یا سه هفته قبل از مراسم عقد، کیک را سفارش داد که رنگ‌بندی و دیزاین‌های زیبایی از کیک مراسم ازدواج وجود دارد.

وسایل سفره عقد

بعد از خرید وسایل سفره عقد باید سفره عقد را چید که امروزه دیزاین‌های متنوع و جذابی از چیدمان سفره عقد وجود دارد.

 • چه وسایلی برای سفره عقد نیاز است؟

قرآن کریم، آینه و شمعدان، جا نماز، نبات، نقل، سکه، تخم مرغ، گردو، نان و پنیر سبزی، گل، شیرینی، میوه، عسل، جا حلقه‌ای و حلقه، اسپند، کله قند، ادویه، برنج، گندم، نمک و ترمه وسایل سفره عقد هستند.

عکاسی و فیلمبرداری مراسم عقد

معمولا از ابتدای جشن عقد، فیلمبردار و عکاس پا به پای عروس و داماد حضور دارند تا لحظات عقد و جشن عقد را با عکس‌ها و فیلم‌های به یادماندنی ثبت کنند. همینطور در پایان مراسم هم مهمانان در کنار عروس و داماد بر سر سفره عقد عکس می‌گیرند.

عقد عروس و داماد

برای عقد بین دختر و پسر و زوج شدن می‌توان عقد را در محضر انجام داد و جشن را در تالار برگزار کرد. پس از آماده شدن آزمایشات و کلاس‌های مشاوره و تحویل آن به محضردار و آماده کردن مدارک عقد با حضور شهود، خطبه عقد جاری می‌شود و دختر یا عروس پس از سه بار «بله» را می‌گوید و پسر یا داماد هم پس از گفتن «بله» زن و شوهر می‌شوند.

حلقه گذاشتن عروس و داماد

پس از بله گفتن عروس و داماد حلقه ازدواج در دست چپ گذاشته می‌شود. ابتدا داماد انگشتر حلقه را در دست عروس می‌گذارد و بعد هم عروس حلقه را در دست داماد می‌گذارد.

کادوی عقد عروس و داماد

کادوی سر عقد را ابتدا بزرگ‌تر فامیل یعنی پدر و مادر عروس و داماد و یا به احترام، پدربزرگ و مادربزرگ عروس و داماد اهدا می‌کنند که می‌تواند سکه، کارت هدیه و جواهرات باشد.

رقص عقد عروس و داماد

رقص عروس و داماد هم یکی از مراحل جشن عقد است که در بعضی مجالس این رقص به سمت کیک عقد کشیده می‌شود و عروس و داماد کیک عقد را پس از رقص برش داده و بین مهمانان پخش می‌شود.

پذیرایی مهمانان در مراسم عقد

پذیرایی شام یا ناهار از مهمانان مراسم عقد در پایان صورت می‌گیرد که معمولا از قبل خانواده داماد و عروس لیست غذا و دسر را در تالار مورد نظر انتخاب کرده تا در روز جشن عقد به خوبی از مهمانان پذیرایی شود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *